Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor

Alkotótábor

 

A program célja: hagyományos mesterségek (fafaragás, vászonhímzés) életben tartása a kalotaszegi régióban, alkotásra való nevelés, fiatal nemzedék alkotási vágyának kielégítése, létrejövő kisvállalkozásoknak ötlet, indulásnak.

Célcsoportok: IV-VIII.-os diákok

Tevékenységek: elméleti oktatás, gyakorlati képzés, szórakoztató programok
Szervező:

Ady Endre Kulturális Egyesület - http://www.sancraiu.ro/hu/intezmenyeink/intezmenyeink.frame.htm

A program leírása

            Nemzeti kultúránknak, a magyar népművészetnek szerves részét képezi, jellegzetes színfoltját jelenti Kalotaszeg folklórkincse is, melyen belül ma is fontos szerepe van a kézművességnek. Ezeket a kincseket a 19. és a 20. század néprajzkutatói és –gyűjtői (Jankó János, Hermann Antal, Gyarmathy Zsigáné, Faragó József, Péntek János stb.) emelték ki a feledés homályából és tették ismertté a tudományterület ismerői számára. Népi kultúránk e részének a szélesebb közönségekhez való eljutását, megismertetését, már nem annyira a tudományos fórumok, mint inkább a nagyobb csoportokat átfogó, rendszeresített képzések biztosíthatják. Ilyen népszerűsítő és képzési célokat tűztünk ki az egyhetes Kalotaszegi Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor megtervezésekor is, melynek keretében a vidékünkre jellemző vászonhímzést (varrást), fafaragást, bogozást, gyöngyfűzést oktatunk. E népművészeti ágak gyakorlati elsajátítása mellett célunk a résztvevőkkel megismertetni a kalotaszegi szellemiséget, népszokásokat, népviseletet és természetföldrajzi adottságokat is. Táborunk Gyarmathy Zsigáné szellemiségében szerveződik, aki már több mint egy évszázada mentette meg és tette világhírűvé a kalotaszegi varrottasokat, népviseletet.

           

Tevékenységek

            Táborunk ünnepélyes megnyitóval veszi kezdetét, melynek keretén belül, a vidéket ismerő néprajzkutatók előadásaikban ismertetik Kalotaszeg népművészetét. Naponta, délelőtt 3 óra, délután 3 óra foglalkoztatás, elméleti és gyakorlati képzés: varrás, fafaragás bogozást, gyöngyfűzést. Minden résztvevő a tanulandó anyagot nyomtatásban is megkapja. E tevékenységeket különböző szabadidő és szórakoztató programok követik: táncház, kürtöskalács-készítés, fonóház, környékünkkel kapcsolatos film- és diaanyag bemutatása, Kalotaszeg műemléktemplomainak és a Bélesi gyűjtőtó megtekintése, Gyarmathy Zsigáné est, helyi fafaragók munkáinak megtekintése, régi kalotaszegi varrottasok tanulmányozása. Naponta három alkalommal közös étkeztetés. A jelentkezők igény szerint választhatnak a következő szálláslehetőségek között: iskolai bentlakás, sátorozási lehetőség, valamint falusi vendégfogadók. A tábor záró mozzanata a résztvevők által elkészített tárgyak kiállítása, értékelése és díjazása. A záróünnepségen népdal- és néptánc előadások helyi és környékbeli tánccsoportok fellépésével, népviseleti parádéval.

 


2003

 


I. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor

A táborba 51 diák jelentkezett, így az oktatásuk 6 csoportban történt. A tábor résztvevői kezdő szinten tanulhattak fafaragást (két csoport), kezdő szinten tanultak kalotaszegi vagdalásos varrást (3 csoport) és haladó szinten vagdalásos varrást (1 csoport).

  

 A tábor résztvevői magyar és román anyanyelvűek voltak. Az érintett korosztály 10-16 év, ám voltak néhányan 20-30 közöttiek is. Az oktatást Vincze Ferenc, Pálfi Csaba (fafaragók) illetve Gábora Katalin, Lovász Edit, Vincze J. Tímea tanítók végezték, a haladó csoport oktatása közös leosztásban történt.

         A hét során a programot elméleti, gyakorlati oktatás, kirándulás (Magyarvalkó, Sárvásár), esti táncház, vetítések alkották.

         A tábor megnyitóján Okos-Rigó Dénes üdvözölte a résztvevőket, miután Péter Mónika Mária (az Ady Endre Kulturális Egyesület művelődési alelnöke) méltatta a tábor fontosságát. Az oktatók is felvázolták a heti ütemterveiket.

         A pénteki Záróünnepségre illetve kiállításra a meghívottjaink között szerepelt, Szép Gyula az RMDSZ Országos Művelődési elnöke, Lakatos András iskolaigazgató, Póka András György polgármester, Péntek Ferenc egyesületünk elnöke, a sajtó képviseletében Kismihály Hajnalka.


2004


II. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor

A  II. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábort, 2004. szeptember. 20-25 között szerveztük meg. A táborozók száma 60-ra emelkedett, így az oktatásuk 6 csoportban történt. A tábor résztvevői kezdő szinten tanulhattak fafaragást, kezdő szinten tanultak kalotaszegi vagdalásos varrást, bogozást  és egy csoport írásutáni varrást.A résztvevők hat településről érkeztek. Kalotaszentkirály-Zentelke  28 Jegenye 11 Vista   2 Gyerőmonostor 4 Magyarvalkó 5 Magyarókereke  1 Az érintett korosztály 10-16 év, ám voltak néhányan 20-30 közöttiek is. Az oktatást Vincze Ferenc, Pálfi Csaba (fafaragók) illetve Gábora Katalin, Kolcsár Ildikó, Vincze J. Tímea tanítók végezték, a haladó csoport oktatása közös leosztásban történt.

Jelszavunk „A ma elvégzett munka jövőt formál”, meghozta gyümölcsét. Érezzük, hogy a tábort éltetni kötelességünk, s a jövőben még tágabbá kell tennünk ahhoz, hogy követhessük névadónk Gyarmathy Zsigáné, Kalotaszeg Nagyasszonya tetteit, aki már a XIX. század elején felismerte e kincset és világhírűvé tette.

 

 


2005


III. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor

A táborban fafaragást , kalotaszegi vagdalásos varrást, bogozást, gyöngyfűzést és bábkészítést  tanulhatottak a fitalok.A résztvevők kalotaszeg 7 településéről érkeztek. A gyakorlati képzést: Pálfi Csaba fafaragó illetve Gábora Katalin, Kolcsár Ildikó, Vincze J. Tímea, Piricsi Edit, Lakatos Anikóirányították.

 Péter Mónika-Mária és Okos-Rigó Dénes irányításávalMagyargyerőmonostorra kirándultak, melynek célja Kalotaszeg történelmi, néprajzi és építészeti értékeinek a megismertetése volt.

A pénteki záróünnepségen kiállításra kerültek a táborban készült alkotások. Lakatos András iskolaigazgató, Póka András-György polgármester, Péter György-Árpád alpolgármester jelenlétében történt meg a díjkiosztás.A záróünnepségen részt vett a szilágylompérti Ady Endre Iskola küldöttsége, Budapestről a Vigyázó Egyesület és a VII. kerületi Polgári kör.

 

 


2006

IV. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor

Képekben

Megy a bogozás. 

 Régi eszközök a kender feldolgozásához

Kiosztjuk a megérdemelt jutalmakat.


2007

V. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor

A tábor támogatói: Főtámogató - Communitas Alapítvány, Rolovis Kft, Davincze Tours, Karton Pack Kft, Kápolna Kft, az RMDSZ kalotaszentkirályi szervezete és a Polgármesteri Hivatal. A tábor fő szervezője az Ady Endre Kulturális Egyesület.

                                                    Okos-Rigó Dénes - programfelelős 


 

Táborunk névadója


 

VI. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor

 

Naponta, délelőtt, délután 3-3 óra foglalkoztatás, elméleti és gyakorlati képzés: varrás, fafaragás. E tevékenységeket különböző szabadidő és szórakoztató programok követik: táncház, környékünkkel kapcsolatos film- és diaanyag bemutatása, Kalotaszeg műemléktemplomainak megtekintése, Gyarmathy Zsigáné est, helyi fafaragók munkáinak megtekintése, régi kalotaszegi varrottasok tanulmányozása. A tábor záró mozzanata a résztvevők által elkészített tárgyak kiállítása, értékelése és díjazása. A záróünnepségen népdal- és néptánc előadások helyi és környékbeli tánccsoportok fellépésével, népviseleti parádéval. Az idei táborba testvériskolánk a szilágylompérti Ady Endre iskola diákjait is fogadtuk. Így a tábor megyeköztivé vált.

A tábor támogatói: Főtámogató - Communitas Alapítvány, Rolovis Kft, Davincze Tours, Karton Pack Kft, Kápolna Kft, az RMDSZ kalotaszentkirályi szervezete és a Polgármesteri Hivatal. A tábor fő szervezője az Ady Endre Kulturális Egyesület.

                                                    Okos-Rigó Dénes - programfelelős

Tánc a zárógálán

Kirándulás Magyargyerőmonostoron vendégeinkel.


2009

 

VII. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor

 

A táborban fafaragást, kalotaszegi vagdalásos ás írásutáni varrást, bogozást, gyöngyfűzést, sőnyegszövést és kalotaszegi táncokat és énekeket tanulhattak a diákok. A gyakorlati képzést: Okos István, Both Máté János fafaragók, illetve Gábora Katalin, Szőke-Okos-Rigó Kinga-Emese, Laczi Júlianna-Zsófia, Vincze J. Tímea, tanítónők, illetve Kispál Katalin irányították.

Szerdán, Péter Mónika-Mária és Okos-Rigó Dénes irányításával Sebesvárra kirándultunk és megkoszorúztuk a tábor névadójának sírját a bánffyhunyadi temetőben.

Minden délután Antal Éva és Bálint Zsolt irányításával népdalokat és kalotaszegi táncokat tanultunk.

A táborozók, közel félszázan a szentkirályi illetve szilágylompérti Ady Endre Iskolák diákjai voltak.

A pénteki záróünnepségen kiállításra kerültek a táborban készült alkotások. Ezt a kiállítást a községnapokon is megtekinthették az érdeklődők.

Támogatóink: Communitas Alapítvány, Davincze Tours, Karton Pack KFT, Kápolna KFT, Rolovis KFT, RMDZ Kalotaszentkirály, Polgármesteri Hivatal Kalotaszentkirály.

Médiatámogató: Krónika

Szervezők: Ady Endre Iskola, Ady Endre Kulturális Egyesület

Szőnyegszövés

Bogozás

Néptánctanulás

Mélyfaragás

 


VIII. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor


  "A ma elvégzett munka jövőt formál" a mottója, már nyolcadik alkalommal táborunknak. Az Ady Endre Iskola újból megnyitotta kapuit az alkotni vágyó gyerekek előtt. A táborban a kalotaszentkirályi és szilágylompérti diákok egy kellemesen eltöltött hét alatt sajátíthatták el a bogozás, varrás, gyöngyözés, szövés, faragás fortélyait. A vendégdiákjainkat Bóné Éva tanárnő kísérte el. A különböző kézműves tevékenységeket az iskola pedagógusai és kézműves mesterek irányították (Vincze Jancsi Tímea, Böndi Katalin, Laczi Júlianna-Zsófia, Kispál Katalin, Pálfi Csaba, Both-Máté János). A diákok délutánonként népdalokat és néptáncot is tanulhattak Okos-Rigó András-Szabolcs és Okos Zsuzsa irányításával. A hét folyamán megkoszorúzásra került a tábor névadójának emlékoszlopa Bánffyhunyadon, egy kirándulás záró mozzanataként, mely kirándulást Péter Mónika-Mária tanárnő irányított. A táborban készült alkotásokból kiállítás készült. A tábor támogatói: Főtámogató - Communitas Alapítvány, Rolovis Kft, Davincze Tours, Karton Pack Kft, Kápolna Kft, az RMDSZ kalotaszentkirályi szervezete és a Polgármesteri Hivatal. A tábor fő szervezője az Ady Endre Kulturális Egyesület.

 

 

Idén is szőjük a barátságot ...

Bogoznak a lányok

Koszorúzunk

Faragunk




IX. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor


 

“A ma elvégzett munka jövőt formál” a mottója, már kilencedik alkalommal táborunknak. Az Ady Endre Iskola újból megnyitotta kapuit az alkotni vágyó gyerekek előtt. A táborban a kalotaszentkirályi és szilágylompérti diákok egy kellemesen eltöltött hét alatt sajátíthatták el a bogozás, varrás, gyöngyözés, szövés, faragás, csuhébaba készítés, bútorfelújítás fortélyait. A vendégdiákjainkat Nagy Róbert tanár úr kísérte el. A különböző kézműves tevékenységeket az iskola pedagógusai és kézműves mesterek irányították (Böndi Katalin, Laczi Júlianna-Zsófia, Kolcsár Ildikó, Péter Mónika-Mária, Kispál Katalin, Pálfi Csaba, Both-Máté János, Gere Erzsébet, Szőke Ferenc és neje Anna). A diákok délutánonként népdalokat és néptáncot is tanulhattak Póka Zsolt és Okos Réka irányításával. Egy kirándulás során a táborozók meglátogatták a zsoboki Bethesda Gyermekotthont, a ketesdi kopjafás temetőt, Almás-várát és a farnasi templomot és haranglábat. A táborban készült alkotásokból kiállítás készült. A rendezvény támogatói: Főtámogató - Communitas Alapítvány, Rolovis Kft, Davincze Tours, Karton Pack Kft, Kápolna Kft, Fierul Kft,  az RMDSZ kalotaszentkirályi szervezete, a Silvanus Ökológiai Egyesület és a Polgármesteri Hivatal. A tábor fő szervezője az Ady Endre Kulturális Egyesület.



Készül a szőnyeg - Török Anikó

Régi bútorok felújítása - Szőke Ferencnél

Tábortűz

 


 

X. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor

 

2012-ben táborunkat az "Iskola másképpen" program keretén belül tartottuk meg. Vendégeink idén a párkányi Ady Endre Alapiskolából érkeztek. Egy Alkotóházat is elindítottunk a Bethlen Gábor Alap támogatása által. Továbbra is fő támogatónk a Communitas Alapítvány. Idén Bánffyhunyadra kirándultunk, táborunk névadójának sírját kerestük fel.

Készül a cégtábla

Gyöngyözők

Mi is lesz belőle?

 


2013

 XI. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor


 

Egymás és a munkával szembeni türelemre is nevel a alkotás hete Kalotaszentkirályon


Idén is félszáz diák alkot, örvend munkájának a kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskolában szervezett Gyarmathy Zsigáné Alkotótáborban. Kalotaszegi és szilágylompérti diákok egy kellemes hét alatt sajátítják el a különböző népi mesterségeket, de népdalokat, néptáncot is tanulnak.

 

A névadó, Gyarmathy Zsigáné nyomában szervezett kiránduláson a táborozók eljutottak Kalotaszeg nagyasszonyának szülőfalujába, Magyargyerőmonostorra, Körösfőn megtekintették a Vasvári-emlékszobát. Nyárszón Ady Endre dédszülei után kutatva bebarangolták a falut és régi temetőjét, Bánffyhunyadon pedig megkoszorúzták a Gyarmathy Zsigáné-emlékoszlopot.

 

A tevékenységek közül gyöngyözés bizonyul a legnépszerűbbnek, ezért több oktató is segít a táborlakóknak megtanulni annak titkait. Böndi Katalin tanítónő gyakran megdicséri a tanulókat. Véleménye szerint a rendszeres táborozók egyre kevesebb útbaigazítást igényelnek, sőt már az újak oktatásába is besegítenek. Máté Éva Enikő nyolcadikos tanuló a tábornak is már vén-diákja. Szívesen fűz gyöngyöt, sok új motívumot talál ki, hogy nyakékei, karkötői minél változatosabbak legyenek.

Az ugyancsak népszerű bogozás is sok érdeklődőt vonz. Bár sok bosszúságot okoz a hosszú madzag, de a türelmet igénylő munka után látványos az eredmény: a virágtartót, karkötőt, fali díszt otthon is meg lehet mutatni. Laczi Júlia tanítónő e két tevékenységforma sikerét abban látja, hogy hamarabb elkészülnek munkájukkal, látványosabb az eredmény. Sajnálatát fejezte ki ugyanakkor, hogy többen hamar feladják, ha a kézimunka során a legkisebb nehézségbe is ütköznek.

Bár Kalotaszeg legősibb és legjellemzőbb hímzéstípusa az írásos, mégis a fiatal és középgeneráció soraiban egyre kevesebben ismerik, varrják. Ezt a hiányt is igyekszik pótolni a tábor. A lányok tűt ragadva próbálnak zsinórt, tyúklábat, tyúkszemet varrni. A varrottas akkor szép, ha nem tetves, azaz ritkás – figyelmezteti őket oktatójuk, Péter Mónika-Mária. A varrottas több türelmet, odaszánást igényel, de a tábort záró kiállításon szépen mutatnak a kis terítők, zsoltárborítók is.

Ritka már az a kalotaszegi otthon, ahol felállítják az esztovátát. Nagy érdeklődés kísérte a vetőkaró, a szövőszék felállítását, melyet Kispál Katalin és Okos Kata idős falubeliek végeztek. A „barátság-szőnyegébe” mindenki igyekszik beleszőni egy csíkot, hogy a táborzáráson jelképesen kettőbe vágják azt: az egyik vég a Kalota parti, a másik pedig a szilágylompérti iskolát illeti.

A fafaragás sok fiút, de lányokat is vonzott. Oktatóik Okos-Rigó Dénes tanár úr mellett az iskola vén-diákjai: Both-Máté Dénes és Gábora András, akik maguk is e táborban ismerkedtek e mesterséggel. A minta rajzolásától annak kimélyítéséig, finomításáig irányítják a fiúkat, akik azt is megértik, hogy jó munkához sok idő és még több türelem kell.

László Mihály és felesége Andrea pedagógusok kísérték el a szilágylompérti diákokat. Szerintük a tábor kiváló alkalom arra, hogy egymás és a munkával szembeni türelemre nevelje a gyerekeket, mivel fő szempont, hogy az elkezdett munkát befejezzék.

Vincze Jancsi Tímea tanítónő az Ady Endre Kulturális Egyesület elnöke köszönetét fejezte ki a tábor kezdeményezője és főszervezője Okos-Rigó Dénes fele, aki tizenegy éve eredményesen pályáz és megszervezi az alkotás hetét, azzal a reménnyel, amit a tábor mottója is megfogalmaz: “A ma elvégzett munka jövőt formál.”


Néptánc

Tábortűz

A rendezvény támogatói: Főtámogató - Communitas Alapítvány, Rolovis Kft, Davincze Tours, Karton Pack Kft, Kápolna Kft, az RMDSZ kalotaszentkirályi szervezete és a Polgármesteri Hivatal. A tábor fő szervezője az Ady Endre Kulturális Egyesület. Médiatámogató: Szabadság, Krónika folyóiratok.

 Péter Mónika-Mária

 

 

 


XII. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor

2014

A vendégdiákjainkat Kirei Irén tanárnő kísérte el. A különböző kézműves tevékenységeket az iskola pedagógusai és kézműves mesterek irányították (Böndi Katalin, Laczi Júlianna-Zsófia, Péter Mónika-Mária, Kispál Katalin, Okos Katalin, Okos-Rigó Dénes, Both Máté János, Vincze Jancsi Timea, Gábora András). Egy kirándulás során a táborozók ellátogattak Csucsára az Ady emlékszobát tekintették meg,  és Bánffyhunyadon megkoszorúzták Gyarmathy Zsigáné kopjafáját. 


A pad

 


XIII. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor

2015

Alkotótábor a kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskolában

 

  Júllius 20-án, hétfőn kezdetét vette a XIII. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor a kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskolában. A fiatalok öt kézműves foglalkozás világába nyerhettek betekintést az oktatók segítségével. A faragást Pálfi Csaba mester úr, Both-Máté János, Both-Máté Dénes és Gábora András (az iskola volt diákja), a gyöngyözést Máté Éva-Enikő (volt diák), a vagdalásos varrást Vincze-Jancsi Tímea tanítónéni, az írásutáni varrást Laczi Júlianna-Zsófia tanítónéni, a fonalgrafikát pedig Márton Ildikó-Beáta (szintén volt diák) segítségével sajátíthatták el a kíváncsi táborozók. A bevállalósabbak Péter Mónika-Mária tanárnő vezetésével igazi antik darabokat gyűjthettek be a falu lakosaitól, hogy lassan, de biztosan létrejöhessen Kalotaszentkirály első tájháza. Az esték igazi kalotaszegies hangulatát a már fentebb említett Máté Éva-Enikő és Gábora Zoltán (volt diák) biztosította népdal és néptánc oktatással. Időtlen idők óta hagyomány a táborban, hogy a táborozók együttes erővel szőnek egy nagy közös szőnyeget Kispál Katalin és Okos Katalin vezetésével, amelyet a tábor legvégén kettévágnak és az egyik felét a szilágylompérti táborozók vihetik haza iskolájukba a testvérkapcsolat jelképeként.

   Igencsak jóérzéssel töltött el megtapasztalni a közösség erejét eme igazán otthonos falucskában, miközben őszintén bevallva nagyon sokat tanulhattam. Az itt töltött öt nap alatt rádöbbentem, hogy bár sajnos a néphagyományok igen-igen kihaló félben vannak, a fiatalok mégis kellő odaadással, türelemmel, kíváncsisággal, de ami a legfontosabb azzal a tisztelettel álltak munkájuk mellé, amelyet kulturánk joggal kiérdemel. A műhelyekben rendszerint jókedv és kacagás uralkodott (persze felhangzott néhányszor egy pár hangosabb „már megint elrontottam” sóhaj). Lenyűgöző volt az oktatók lelkesedése és kitartása, amelyet mindig kompenzált néhány ragyogó arc, sikerélménytől csillogó szem. Az esték folyamán elsajátított tánclépések és dallamok kicsit visszarepítettek nagyszüleink korába, ezáltal betekintést nyerhettem a hajdani Kalotaszeg-vidéki kikapcsolódási formákba. Nem csak szebbnél-szebb tárgyakat alkothattunk, nem csak hagyományokat ápolhattunk/kaphattunk/adhattunk tovább, hanem mindezek mellett igen komoly „barátság-alkotások” szemtanúi lehettünk, hiszen a tábor egyik fő célja (a hagyományok megőrzése mellet), a különböző vidékekről érkező diákok barátságkötése.

  Úgy gondolom, hogy ha a gyerekek ilyen tudatosan járulnak hozzá a néphagyományok megőrzéséhez, akkor nekünk, felnőtteknek kötelességünk kiállni mellettük, segíteni és támogatni őket a nemes céluk érdekében.

  Ezúton szeretnénk megköszönni az Ady Endre Kulturális Egyesületnek és a kalotaszentkirályi Ady Endre Iskolának, hogy idén is megszervezték a tábort, Okos-Rigó Dénes tanár úrnak pedig, hogy fáradtságot nem ismerve járult hozzá a tábor lebonyolításához. Hálával tartozunk továbbá főtámogatóinknak: a Communitas Alapítványnak, az RMDSZ-nek, a Kolozs Megyei Tanácsnak és támogatóinknak: a Termowood Kft-nek, Davincze Tours Kft-nek, a Polgármesteri Hivatalnak, a Rolovis Kft-nek, a Fierul Kft-nek, a kalotaszentkirályi RMDSZ-nek valamint a Karton Pack Kft-nek. 

 

 
Cikk
 
 
 
 



 


XIV. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor

2016

Népi mesterségek tábora Kalotaszentkirályon 

Mikor lesz már vakáció? – kérdi az iskolaépület kőburkolatán dolgozó mester, amint belépek a kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskolába. Ebben az intézményben ugyanis  nem ismert a vakáció csendje, egyik tábort a másik után szervezik. Táboroztak itt az Dribli Erdélyi Gyermekfoci Klub tagjai, az Örökségünk őrei program díjazottjai, a Bogáncs-Zurboló Egyesület edzőtábora során népzenétől volt hangos az iskolaudvar. Július 18-22. között a Gyarmathy Zsigáné Alkotótábornak adott helyet az intézmény.

Az alkotás hetét a tizennegyedik alkalommal szervezték meg az iskola pedagógusai és az Ady Endre Kulturális Egyesület. Helybéli, a faluban nyaraló és a szilágylompérti testvériskola diákjai együtt tanultak bogozni, hímezni, gyöngyöt fűzni, faragni, de az esztováta zaja is betöltötte az alkotóházat, hiszen közös munkával készült el a barátság szőnyege, melyet kettőbe vágtak a pénteki záró rendezvényen: egyik darab itt marad, a másikat pedig a szilágylompértiak vitték el iskolájukba.

Legnépszerűbbnek a fafaragás bizonyult, hisz nemcsak fiúk, de a lányok is szép számban vették kézbe a vésőket. Faragni a sárvásári Pálfi Csaba, a bánffyhunyadi Fănică… és a magyarvalkói Both Dénes tanított. Laczi Júlia, Vincze-Jancsi Tímea és Kolcsár Ildikó tanítónők bogozást, hímzést, Máté Éva, az iskola véndiákja gyöngyözést oktatott. A lompérti tanítónők, Tünde és Judit a fonalgrafikát kedveltették meg a táborozókkal. E foglalkozások mellett a faluban kialakítandó tájház számára régi tárgyak felújítására is lehetőség nyílt, esténként néptáncot tanulhattak Póka Jácint Tivadar és Kolcsár Lilla vezetésével. A szerdai kirándulás során a magyarvalkói Jékeli Irodalmi Kertbe látogattak el a tanulók, megtekintették a település és magyargyerőmonostor műemléktemplomát is.

A tábort a gyerekek alkotásaiból készült kiállítás zárta. A főszervező, Okos-Rigó Dénes tanár szerint jó alkalom e hét az ismerkedésre, a gyermekek kreativitásának fejlesztésére, a tehetségek felfedezésére.

Megcsodáltam a táborozók alkotásait, és kilépek a kiállításnak helyet adó teremből. Az udvaron folyó beszélgetésből megtudom, hogy a Bölcs Diákok országos vetélkedő nyerteseit táboroztatják egy hétig az iskolában, azt követően pedig a Kalotaszegi Népzene- és Néptánctábor várja a táncolni vágyókat.

                                                     Péter Mónika-Mária



 

 

 


 

 

XV. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor

2017

„A ma elvégzett munka jövőt formál…" (O.-R. D.)

            Idén immár XV. alkalommal került megrendezésre Kalotaszentkirály – Zentelkén a Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor 2017. július 17 – 21. között, amelyen 2007 óta részt vesz a szilágylompérti Ady Endre Általános Iskola V – VIII. osztályos diákokból álló csapata. A két testvériskolán kívül idén a Magyarországról érkezett zsámboki Bajza Lenke Általános Iskola diákjai is jelen voltak, így a táborhéten több mint 60 diák alkotott és sajátíthatta el a népi mesterségeket. 

            A diákok és az őket kísérő tanárok a tábor ideje alatt szabadon választhattak faragás, gyöngyfűzés, szőnyegszövés, varrás, bogozás és fonalgrafika tevékenységek közül. A napi több órás munkát a kalotaszentkirályi pedagógusok mellett (Benk András, Böndi Katalin, Kispál Katalin, Laczi Júlianna-Zsófia, Péter Mónika-Mária, Okos-Rigó Dénes, Vincze Jancsi Tímea) kézműves mesterek is irányították (Pálfi Csaba, Both-Máté Dénes), akik megtanították a diákoknak a népi mesterségek különféle technikáit és fortélyait.

           Az ünnepélyes megnyitó után a táborozók ellátogattak a helyi tájházba és Ady-szobába. 

           A tábor harmadik napján a diákok kiránduláson vehettek részt Sebesváralján és Székelyjón, ahol történelmi nevezetességekkel és természeti szépségekkel ismerkedhettek meg Péter Mónika-Mária magyartanárnő irányításával.

           Az alkotótábor utolsó napja a táborozók munkáinak a bemutatásáról és díjazásáról szólt. Ezen a napon került sor a barátságszőnyeg befejezésére és felvágására is, melyet immár nem két, hanem három részre osztottak a szervezők. 

           Reméljük, hogy azok a hagyományok, melyek itt felelevenítődtek, illetve azok a barátságok, amelyek itt „szövődtek”: megmaradnak. 

Csóka Eliza-Enikő, szilágylompérti magyartanár

 Mesélnek a képek
 
 
Pistika Bácsinál
 
 
Sebesvár 
 
 
A malomnál
 
 
Koszorúzás
 
 
Alkotni jó ...
 


 


 

 XVI. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor

2018


Képekben ...

Alkotni jó ... bogozás

 

Fafaragás

Irásutáni 

Kosárfonás

Tánc

Kirándulás

Szőnyegszövés

Munkák

 


 

XVII. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor

2019

Program

A XVII. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor programtervezete

2019. július 15-19.

 

Hétfő

1600 Megnyitó– visszaemlékezés röviden 16 – év madártávlatból.

Műhelyek bemutatása - Csoportok kialakítása.

Falumúzeum, Ady-szoba, pincelátogatás - vagy tanösvény – (fűzfavessző gyűjtés).

18 óra – hangszeres zene.

 

Kedd

10 órától - Foglalkozások: varrás, gyöngyfűzés, faragás, bogozás, szőnyegszövés, fonalgrafika, festőműhely.

13 óra ebéd.

15 óra - Foglalkozások: varrás, gyöngyfűzés, faragás, bogozás, szőnyegszövés fonalgrafika, kosárfonás, csuhézás, festőműhely.

18 óra - ének, hangszeres zene.

20 óra – Táncház.

Szerda

800 Kirándulás Bánffyhunyad- (Vonat 8.54) - Csucsa-Bánffyhunyad (11.42) – Koszorúzás Gyarmathy Zsigáné kopjafájánál.

15óra ebéd visszaérkezés függvénye.

1600 óra Foglalkozások: varrás, gyöngyfűzés, faragás, bogozás, szőnyegszövés fonalgrafika,csuhézás, festőműhely.

17 - óra ének, hangszeres zene.

20 - óra Táncház

Csütörtök

10 órától

Foglalkozások: varrás, gyöngyfűzés, faragás, bogozás, szőnyegszövés.

13 óra ebéd

15 óra Foglalkozások: varrás, gyöngyfűzés, faragás, bogozás, szőnyegszövés fonalgrafika, festőműhely.

17 - óra ének, hangszeres zene.

21 óra - tábortűz

Péntek

9.30 órától

Foglalkozások: varrás, gyöngyfűzés, faragás, bogozás, szőnyegszövés,  festőműhely – befejezni a megkezdett munkákat.

10.30 órától Búcsú- focimérkőzés – mindenki mindenkivel.

12 óra Kiállítás, díjkiosztás.

14 óra ebéd, táborzárás.

 

A szervezők fenntartják a programmódosítás jogát.


 

 „A ma elvégzett munka jövőt formál” ORD

Rendhagyó módon, idén immár XVII. alkalommal került megrendezésre Kalotaszentkirály-Zentelkén a Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor. A táborhét július 15-én vette kezdetét egy megnyitóval, amelyen közel 70 diák és 30 felnőtt vett részt.  „A ma elvégzett munka jövőt formál.” mottó idén is meghatározta a tábor alaphangulatát, ugyanis az ide látogató érdeklődők betekintést nyerhettek különféle kézműves tevékenységekbe, népi hagyományokba.

           A testvérkapcsolat ápolásaként idén is a kalotaszentkirályi táborozókon kívül, meghívást kapott a szilágylompérti Ady Endre Általános Iskola és a zsámboki Bajza Lenke Általános Iskola. A szilágylompérti diákok immár sokadik alkalommal vesznek részt az alkotótáborban, akik idén 11 diákkal és két kísérővel érkeztek. A zsámboki Bajza Lenke Általános Iskola 2017-ben csatlakozott a táborsorozathoz, idén 11 diákkal és négy kísérővel. A diákok és az őket kísérő tanárok szabadon választhattak faragás, gyöngyfűzés, szőnyegszövés, varrás, bogozás és fonalgrafika tevékenységek közül, amelyeket idén új műhelyekkel bővítettek a szervezők: a rajzkör, a hangszeres zeneoktatás, a csuhézás és a kosárfonás már az első napon felkeltette a diákok érdeklődését. A napi több órás gyakorlást és munkát a kalotaszentkirályi pedagógusok (Böndi Katalin, Laczi Júlianna-Zsófia, Vincze- Jancsi Tímea, Márton Erzsébet-Mónika, Benk András) mellett, kézműves oktatók irányították (Lovász István, Both-Máté Dénes, Laczi Balázs, Laczi Lóránd, Gere Erzsébet, Juhász István, Péter-Jani Bianka, Kolcsár Lilla, Kispál Katalin, Okos Katalin), akik megtanították a diákoknak a népi mesterségek különféle technikáit, ugyanis leghőbb vágyuk, elmondásuk szerint, átadni a tudást a következő nemzedéknek.

             Mint minden évben, idén is a bogozás volt a legnépszerűbb és egyben a legzsúfoltabb műhely, ugyanis Péter-Jani Bianka irányításával minden táborozó elkészíthette a számára legtökéletesebb karkötőt. Az újdonságok közül több diák választotta a rajzkört, ahol megpróbáltak portrét készíteni Laczi Lóránd segítségével, illetve a kisebb diákok is magukra találtak a ceruzák és ecsetek tárházában. Vincze-Jancsi Tímea tanítónő segítette a diákokat, hogy elkészíthessék az általuk megtervezett virágtartókat, a varrásnál pedig szebbnél szebb tolltartók, terítők, könyvborítók készültek el Laczi Julianna-Zsófia tanítónő irányításával. A gyöngyök világába Böndi Katalin kalauzolta az érdeklődőket, akik a hét végére szép, színes karkötőkkel, nyakékekkel tündököltek. A hangszeres zeneoktatást Márton Erzsébet-Mónika végezte, míg a csuhézás fortélyait Gere Erzsébet mutatta be,  A faragást idén is több diák választotta, akik a hét végére szépen kifaragott munkákkal büszkélkedhettek. A különféle minták kifaragását Benk András  tanár úr, és Both-Máté Dénes, Laczi Balázs, Juhász István oktatták. A kosárfonást s hozzá való alapanzagbeszerzést Lovász István úr szemléltette.

             A mindennapos foglalkozások mellett, a szervezők kreativitásának köszönhetően a „kalotai kószálók – Szentkirályok útja – Diótörők útja” egyénileg megrajzolt térképek segítségével járhatták végig, és ismerhették meg Kalotaszentkirály-Zentelke utcáit, nevezetességeit, lakosait.

           A tábor harmadik napján a diákok kiránduláson vehettek részt Csucsán, ahol irodalmi – történelmi nevezetességeket látogathattak meg, és tárgyi tudást is szerezhettek Ady Endre csucsai életéről Péter Mónika-Mária magyartanárnőnek köszönhetően. A kirándulás végállomásaként az alkotótábor névadója férje emlékhelye előtt a táborozók koszorúzással fejezték ki tiszteletüket. Ez az esemény teret nyitott arra, hogy a diákok jobban megismerhessék konkrét személyek életén keresztül a hagyományok tiszteletének, ápolásának, továbbadásának fontosságát.

           A tábor utolsó estéjén a diákok a tábortűz mellett elevenítették fel az emlékeket, egymástól tanult népdalokat, amelyeket a közös éneklések alkalmával estéről-estére tanulhattak meg szilágylompérti, zsámboki és kalotaszentkirályi csoportok bemutatásával.

            Az utolsó nap a táborozók munkáinak a bemutatásáról és díjazásáról szólt. Ezen a napon került sor a barátságszőnyeg befejezésére és felvágására, melyet három részre osztottak a szervezők, ugyanis minden diák részt vett a megalkotásában. A táborozók örömmel mutatták be a heti munkákat, saját készítésű kisfilmeket. Örülünk, hogy nemcsak szőnyegek szövődtek, nemcsak virágtartók bogozódtak, hanem barátságok fonódtak össze a táborhét alatt.

           Ezúton szeretnénk megköszönni az Ady Endre Kulturális Egyesületnek és a kalotaszentkirályi Ady Endre Általános Iskolának, hogy idén is megszervezték a tábort, Okos-Rigó Dénes tanár úrnak pedig, hogy fáradtságot nem ismerve járult hozzá a tábor megszervezéséhez, lebonyolításához. Hálával tartozunk a főtámogatóinknak: a Communitas Alapítványnak, Betlen Gábor Alap-nak, a Kolozs Megyei Tanácsnak a Silvanus Ökológiai Egyesületen keresztül, továbbá a Termowood Kft-nek, Davincze Tours Kft-nek, a Polgármesteri Hivatalnak, a Fierul Kft-nek, a kalotaszentkirályi RMDSZ-nek valamint a Karton Pack Kft-nek, Vargarmlemn Kft-nek. Magánszemélyek is segítették a tábor alapanyagainak beszerzését. Ők Péter-Jani Tibor és Csüdöm Csaba.       

Csóka Eliza-Enikő